Teknoloji

ABD Uçak Gemisine Karşı ‘İstemiyoruz’ Kampanyası

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin ardından dünyanın dört bir yanından yardım ekipleri bölgeye gelmeye devam ederken, ABD’den değerli bir açıklama yapıldı. ABD Donanması uçak gemisi USS George, HW Bush’u Türkiye’ye gönderdiaçıkladı.

Adeta bir yüzen şehir görevi gören dev uçak gemisi, arama ve kurtarma ekipleri için bir üs, bir lojistik hattıVe kalacak bir yerCasusluk yapabilirken, Twitter’da komplo teorisyenlerinin aracı oldu.

Twitter’da akıllara durgunluk veren paylaşımlar:

ABD uçak gemisi duyurusu şu şekildeydi:

“ABD Avrupa Komutanlığı (EUCOM), USAID afet yardım ekibini desteklemek için bir ekip gönderdi. 9 Şubat’ta orada olmalarını bekliyoruz. EUCOM ayrıca, Türk hükümetinin herhangi bir yeni talebi ve yardım çabaları için ek unsurlar yerleştirmek için aktif olarak çalışmaktadır. Tekrar başsağlığı diliyor, bu korkunç felaketin yaralarını sarmak ve insanları kurtarmak için müttefikimizin yanındayız.”

Uçak gemisi daha önce nasıl yardım amaçlı kullanılıyordu?

deprem bölgesine yardım sunmak için yola çıkanlar  USS George HW Bush, başka bir yıkıcı sarsıntının ardından yakın zamanda geri döndü. ayrıca Haiti’de hizmet etmişti. 2018 depreminde 19 helikopter, 6 refakatçi gemi ve 8 nakliye uçağından oluşan yardım filosunda yer alan gemi, yalnızca Haiti’de gerçekleştirilen 671 kurtarma görevinin çoğunda rol aldı. Yüzlerce yaralı gemide tedavi edildi.

Uçak gemisi şimdi nerede?

ABD uçak gemisi, saat 14.30 itibarıyla Atina açıklarında Türkiye’ye doğru gerçek rotasına devam ediyor. Gemiyi canlı takip etmek için bu temaya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu